+17
°
C
Max.:+18
Min.:+6
Ked
Sze
Csü

Modellváltás

A kormány 2020. március 11-i ülésén újabb hat egyetem, köztük a Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött. Ennek értelmében egyetemünk alapítói és fenntartói jogai 2020. augusztus 1-jével a közvetlen állami fenntartás helyett egy kifejezetten erre a célra létrehozott – az egyetem iránt elkötelezett – alapítványhoz kerülnek. Az előkészítési folyamat egyetemünk kezdeményezésére, a Szenátus felhatalmazásával kezdődött el és zajlik jelenleg is. 

BŐVEBBEN

Az egyetem a rábízott értékeket eddig is jó gazda módjára kezelte, s ezt teszi a jövőben is.A Széchenyi István Egyetem az elmúlt években kiválóan teljesített a hazai felsőoktatási intézmények között. Jelentősen sikerült növelni saját bevételeinket is. Mindez biztos alapot jelent a további fejlődéshez, s ahhoz, hogy a most megnyíló megújulási lehetőség nyertesei legyünk. A modellváltásnak köszönhetően az egyetem képessé válhat évről évre pénzügyi többletet termelni, s azt a működésébe, illetve további fejlesztésekbe visszaforgatni.

Olyan világban élünk, amely szinte napról napra jelentősen változik. Az ebből fakadó elvárásokhoz egyetemünk akkor tud még jobban alkalmazkodni, ha működésében, finanszírozásában megújul, hogy még inkább a helyi társadalom és gazdaságfejlesztés motorjává válhasson. A végeredmény versenyképesebb, a jelenleginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet, erőteljesebb nemzetköziesítés és további jelentős fejlődés lehet.

Egyértelmű szándékunk, hogy a fenntartóváltás előnyös legyen az egyetem oktatóinak, munkatársainak, meglévő és jövőbeni hallgatóinak, önkormányzati, társadalmi, vállalati és ipari partnereinek egyaránt.


FRISS HÍREK


  • Rektori Fórum: fókuszban a modellváltás (SZEhírek, 2020. április 9.)
    „Mindenkire szükségünk van” – jelentette ki dr. Földesi Péter az április 8-án megtartott online rektori fórumon. Az eseményen a munkatársak és a hallgatók számára megnyugtató válaszok hangoztak el a modellváltással kapcsolatban. Elhangzott, hogy nincs szó elbocsátásokról, versenyképes bérezési-ösztönzési rendszer kialakítása a cél, az államilag finanszírozott helyek pedig megmaradnak. Kiderült az is, hogy az idei félév vizsgáinak lebonyolításáról hamarosan döntés születik.

  • Alapítványi fenntartásba kerül a győri egyetem (GyőrPlusz, 2020. április 2.)
    A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatást szem előtt tartva a kormány újabb hat egyetem, köztük a Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött. Az intézkedés elsődleges célja a versenyképesség növelése, a jelenleginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet megteremtése, a felsőoktatás nemzetköziesítése és folyamatos fejlődése.

  • Újabb hat egyetem működik tovább a versenyképesebb formában (ITM kommunikáció, 2020. április 1.)
    A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatás érdekében a kormány újabb hat egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött. Az intézkedés elsődleges célja a versenyképesség növelése és a jelenleginél rugalmasabb és kiszámíthatóbb működési környezet megteremtése a felsőoktatás nemzetközisítése érdekében - nyilatkozta Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára az MTI-nek szerdán.

 

 

 

ELŐZMÉNYEK, MÉRFÖLDKÖVEK

Győrben a felsőoktatási képzés a 18. századig nyúlik vissza, az 1718-ban létrehozott Jezsuita Akadémia, majd az 1776 és 1892 között működő Győri Királyi Akadémia keretében.

A Széchenyi István Egyetem jogelődjét, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolát 1968-ban alapították. A neveinek alakulásából is látszik, hogy milyen gyakran esett át változáson, hisz 1986-tól viseli Széchenyi István nevét, először mint Széchenyi István Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola, majd a képzési kínálat bővülésével, 1990-től mint Széchenyi István Főiskola, majd 2002. január 1-jével az intézmény megkapta az egyetemi rangot, így kapta meg mai nevét, a Széchenyi István Egyetemet.

Dinamikusan fejlődő intézményként az Egyetem az elmúlt évtizedekben jelentősen megújította és bővítette képzéseit, sikeres pályázatokkal, több térségbeli céggel együttműködve átfogó tudományos-kutatási programokat indított, a régió vállalataival eredményes kapcsolatot alakított ki, ezáltal az Egyetem, Győr város és a térség gazdaságának kapcsolata példaértékű.

 

CÉLOK, VÁRT HATÁSOK

A fenntartóváltástól hatékonyabb és rugalmasabb működést, újabb fejlesztéseket, partnerkapcsolataink megszilárdulását és szolgáltatóképességünk erősödését várjuk azzal, hogy ennek köszönhetően növekedni tud az intézmény saját bevételszerző képessége. Az egyetem képessé válhat évről évre pénzügyi többletet termelni, s azt a működésébe, illetve további fejlesztésekbe visszaforgatni. Olyan szabadabb, rugalmasabb, nagyobb mozgásteret biztosító struktúrát tervezünk létrehozni, amely mentesít az államháztartási működés adminisztratív kötöttségeitől.

 

Célunk az is, hogy az intézmény továbbra is hosszú távon kiválóságokat vonzó, kiszámítható, jó munkahely legyen. A bérezési, juttatási rendszer jelenlegi elemeit szeretnénk megtartani, s a lehetőségek függvényében erősíteni. Az államilag finanszírozott képzések és az ösztöndíjak ugyancsak megmaradnak, ugyanakkor a modellváltás professzionális hallgatói szolgáltatások megvalósítását teszi lehetővé. A mostani globális változások és a digitalizáció erőteljesebb fókuszba kerülése kapcsán fontos, hogy olyan fejlesztésekre koncentrálhassunk, amelyek a hallgatók számára biztos alapot teremtenek ahhoz, hogy oklevelük megszerzése után még könnyebben elhelyezkedhessenek az átalakuló munkaerőpiacon.

Az egyetemi megújulás előnye, hogy erősödhet az intézmény innovációs és technológiai központ szerepe, és az egyetem Közép-Európa vezető járműipari tudásközpontjává válhat. Vállalati partnereinknek igényeikre szabott szolgáltatásokat kínálhatunk még nagyobb kapacitással. Kapcsolatunk rugalmasabb, gyorsabb, megbízhatóbb lehet az új fenntartási formában, amely arra is lehetőséget biztosít, hogy az egyetemen elérhető szakmai tudásbázist még jobban kiaknázzuk.

Egyetemünk autonómiája nem csorbul, intézményünk a továbbiakban is önálló marad. A változás ebből a szempontból mindössze annyi, hogy az állam helyett egy alapítvány lesz a fenntartó.  Azonban intézményünk a megújulási folyamat lezárulta után sem szakad el az államtól, amellyel keretszerződés és finanszírozási szerződés keretében alakítja ki a kapcsolatát. A felsőoktatási szolgáltatásokat megrendelő állam továbbra is stratégiai és aktív partneri szerepet tölt be, ami garanciát jelent a hosszú távú, stabil működésre, azaz ez a struktúra eltér a Corvinus Egyetem új modelljétől. 

HALLGATÓKNAK, FELVÉTELIZŐKNEK

A modell bevezetésével az állami ösztöndíjas képzések, az eddig is elérhető ösztöndíjak megmaradnak, ám a hallgatóknak még versenyképesebb tudás megszerzésére nyílik lehetőségük, amihez a megújulásnak is köszönhetően a színvonalas gyakorlati helyek, a népszerű angol nyelvű képzések és a külföldi oktatók számának emelkedése is hozzájárul.

A modellváltás eredményeként oktatási programjaink is megújulhatnak. Így lehetőség nyílik arra, hogy az egyetem anyagilag is támogassa a hallgatók vállalkozásindítását, hatékony startup- és spinoffrendszereket dolgozzon ki a diákok innovatív szemléletének fejlesztését, vállalkozói kedvének növelését szem előtt tartva. Az ipari együttműködések növekedésével a széchenyis hallgatók elhelyezkedési lehetőségei javulnak. Egyetemünk versenyképesebb lehet, ehhez pedig professzionális hallgatói szolgáltatások társulnak. A hallgatók több gyakorlati projektre, színesebb és még színvonalasabb szabadidős, kulturális és tudományos programokra, több külföldi hallgatóra, velük pedig új, nemzetközi szinten is elismert oktatókra is számíthatnak.

A fenntartóváltás után terveink szerint a mostaninál többen tanulhatnak állami támogatással. A jelenlegi és leendő hallgatók csupán annyit fognak érzékelni a változásból, hogy jobb intézményben, az eddigieknél is igényesebb környezetben tanulnak.

További felvételi információk: felveteli.sze.hu

További hallgatói információk: student.sze.hu

 

OKTATÓKNAK, ALKALMAZOTTAKNAK

Az egyetem a működését korlátozó államháztartási logika helyett teljesítményelvű, rugalmas, még szerethetőbb munkahelyként működne a jövőben, ami jobb munkafeltételeket és az eddigieknél is vonzóbb feladatokat, a teljesítmények elismerését jelentheti.

A bérezési, juttatási rendszer jelenlegi elemeit szeretnék megtartani, s a lehetőségek függvényében erősíteni, a cél pedig a közeljövőben egy kellően motiváló, versenyképes bérezési-ösztönzési rendszer kidolgozása, együttműködve a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének helyi alapszervezetével. A Széchenyi István Egyetem minden munkatársra számít és lehetőségeinkhez mérten a fejlesztési területeken újabb kollégák felvételét tervezzük. Az egyetem vezetésének célja, hogy olyan munkakörülményeket teremtsen, ahol a munkatársak jól érzik magukat, anyagilag-erkölcsileg megbecsültek és szakmai karriert tudnak építeni.

A munkatársak 2020 augusztusától nem közalkalmazottak lesznek, ennek ellenére a jubileumi jutalom a következő öt évben változatlan feltéltelekkel jár az érintetteknek, emellett pedig az egyetem vezetése a szakszervezettel közösen dolgozik azon, hogy az utána következő időszakban ennek kiesését kompenzálják valamilyen rendszerben. A munkaidők nem változnak az új modellben.