+17
°
C
Max.:+18
Min.:+6
Ked
Sze
Csü

3/2020 Irányító Testületi körlevél a 2020/21/1 vizsgaidőszak lebonyolítási szabályairól

2020. november 4-én hatályba lépett a Kormány 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelete a veszélyhelyzet kihirdetéséről, amellyel a Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó SARS-CoV-2 koronavírus világjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.

 

A Széchenyi István Egyetem Szervezeti és Működési Szabályzatának 79.§ (2) bekezdésének felhatalmazása alapján az Egyetem Irányító Testülete kiadja jelen körlevelet.

A vírushelyzet elterjedésének megelőzése és a hallgatói tanulmányok zökkenőmentes lebonyolítása érdekében a Széchenyi István Egyetemen az alábbi intézkedések kerülnek bevezetésre a 2020/21/1 félév vizsgaidőszakra vonatkozó kiegészítő szabályok tekintetében.

A 2020.08.26-án kiadott 1/2020. számú IT körlevél továbbra is hatályban marad, jelen körlevél az 1/2020. számú IT körlevélben található szabályozásokat egészíti ki.

 

A vizsgák kiírásának rendje, vizsgaidőszak módosítása

A TVSZ-ben meghatározott, a vizsgák kiírásával kapcsolatos szabályok az alábbiakkal egészülnek ki:

  • Egy tárgyból lehet jelenléti és táv vizsgákat is kiírni, de a Neptunban a „Megjegyzések” rovatban ezt annak első sorában jelezni kell a „Jelenléti vizsga” vagy „Táv-vizsga” feliratokkal. A vizsgajelentkezések megkezdése után ezen nem szabad változtatni.
  • A táv-vizsgán alkalmazható módszereket jelen körlevél későbbi részei, az ajánlott vizsgaformákat az 1. számú melléklete tartalmazzadecember 14. és január 3. között.
  • A TVSZ-ben előírt minimális vizsgahelyek száma (a kurzuslétszám másfélszerese) a két vizsgaforma együttesére értelmezendő.
  • A vizsgaalkalmak vizsgaidőszakon belüli egyenletes eloszlására továbbra is ügyelni kell.
  • Jelenléti vizsgákat december 14. és január 3. között, valamint záróvizsgákat december 21. és január 3. között nem szabad lebonyolítani.
  • A vizsgaidőszak vége 2021. január 30-ra módosul.

A vizsgaidőszakkal kapcsolatos előkészületek ütemezése

A járványhelyzetből adódó bizonytalanság és előre nem tervezhető események miatt a tanszékeknek kötelező minden tantárgy esetében a táv-vizsga szabályait is kidolgozni, és közzétenni.

  • November 29-ig: a tanszékek közzéteszik minden tárgy Moodle-lapján az alkalmazott vizsga-formákat és mindegyik menetének leírását, valamint azt, hogy a vizsgával kapcsolatos kérdésekkel, problémákkal melyik oktatót milyen csatornán (email, Moodle-fórum) lehet keresni.
  • A vizsgák lebonyolítási rendjének leírását jelen körlevél 2. számú melléklete alapján ajánlott elkészíteni.
  • December 6-ig: A hallgatók elolvassák a kiírt vizsga lebonyolítási rendet és probléma esetén (nem történt meg a vizsgarend kiírása vagy az ellentétes a TVSZ-szel illetve az IT-körlevéllel) visszajeleznek az adott vizsgánál megadott oktatónak. Ha ez a kommunikáció nem vezet a megoldáshoz, a hallgatók jelzései alapján a HÖK szakfelelősei jelzik a tanszékek felé. A tanszékvezető köteles az ilyen észrevételezésre tételesen válaszolni és a hiányt, szabálytalanságot megszüntetni 5 munkanap alatt. Vita esetén a kari vezetéshez (dékán, oktatási dékánhelyettes) kell fordulni.

 

A jelenléti vizsgák lebonyolítása

A jelenléti vizsgákra vonatkozó kiegészítő szabályok:

  • Az általános szabályoknak megfelelően jelenléti vizsgán nem vehet részt olyan ember, aki Covid-tüneteket mutat.
  • A vizsga teljes időtartama alatt kötelező az 1,5 m-es távolságtartás és a szájat és orrot is eltakaró maszk viselése.
  • Jelenléti írásbeli vizsga esetén a vizsgázók maximális száma a teremkapacitás 20%-a.
  • Jelenléti számítógépes vizsga esetén a vizsgázók maximális száma a teremkapacitás 30%-a
  • Jelenléti szóbeli vizsgára időpont-beosztással kell behívni a hallgatókat úgy, hogy a vizsgateremben 2–4 hallgató tartózkodjon, és legfeljebb 2 hallgató várakozzon a folyosón. Az ilyen vizsgákat legalább 25 fős tantermekben kell lebonyolítani, a távolságtartás biztosításával.

Ajánlások:

  • A vizsgára szolgáló termet ablak nyitással vagy a szellőző rendszer működtetésével a vizsga előtt és után mindenképp, de lehetőleg közben is szellőztetni kell. Erről a vizsgáztató gondoskodjon.
  • A jelenléti ívet a hallgató saját tollal írja alá.
  • Az írásbeli dolgozatok beszedése és javítása kapcsán ajánlott a kéz higiéniájára kiemelten ügyelni. (Kesztyű viselés, gyakori kézmosás vagy a dolgozatok pihentetése.)

A táv-vizsgák lebonyolítási módjai

Általános szabályok:

  • Az alábbiakban „vizsga” néven minden értékelést értünk: csak aláírásért zajló, folytonos számonkérésű, vizsgás, 2, 3 vagy 5 fokozatú beszámolós tárgyak esetét is.
  • A táv-vizsgáztatásban csak a GoogleMeet csatornák használhatók kommunikációra.
  • A kommunikáció 2 percnél hosszabb megszakadása esetén a vizsgáztató döntésén múlik, folytatható-e a vizsga. Amennyiben a vizsga technikai okok miatt félbeszakad és meghiúsul, abban az esetben a hallgató távolmaradását igazolt távollétnek kell tekinteni.

A táv-vizsgáztatáshoz a hallgatónak rendelkeznie kell az alábbi feltételekkel:

  • Szoba (helyiség), ahol a vizsga alatt csak a vizsgázó tartózkodik.
  • Eszköz (számítógép, tablet, mobil telefon), mely

◦       legalább 1024x768 felbontásban képes megjeleníteni a vizsgáztató által küldött álló vagy mozgóképet,

◦       fej- vagy fülhallgató nélkül képes érthetően továbbítani a vizsgáztató hangját a vizsgázónak, és a vizsgázó hangát a vizsgáztatónak,

◦       legalább 640x480 felbontásban képes továbbítani a vizsgázó által küldött álló vagy mozgóképet; a kamera látószöge állítható oly módon, hogy kérésre vagy a vizsgázó arcát vagy az asztalt mutatja folytonosan, ahol a feladatok kidolgozását végzi.

  • Internet-kapcsolat, mely lehetővé teszi a folytonos kép és hangátvitelt a vizsgázó eszközei és az egyetemi szerverek között.
  • A vizsgázónál levő érvényes hallgatói kártya.

A vizsga megkezdése:

  • Azonosítás:

◦       Szóbeli nyilatkozat: A hallgató a bejelentkezés után érthetően elmondja nevét, Neptun-kódját és úgy helyezkedik el, hogy arca jól látható legyen a kamerában.

◦       Hallgatói kártya felmutatása. Ezután a hallgató felmutatja érvényes hallgatói kártyáját a kamerának úgy, hogy azon kivehetők legyenek a részletek. (Név, Neptun-kód, kártyaszám, fénykép.)

◦       Amennyiben a vizsga számítógépen keresztül lebonyolított részeket is tartalmaz, a hallgatónak be kell jelentkeznie az adott programba saját azonosítójával.

◦       Ha a vizsgáztató meggyőződött a személyazonosságról (fénykép és arc, Neptun-kód és név összevetése, stb.), a nála levő vizsgalapon saját aláírásával jelzi a hallgató megjelenését.

  • Szóbeli vizsga esetén gondoskodni kell arról, hogy a vizsgázó és a vizsgáztató közti kommunikációnak legyen tanúja. Célszerűen ez a sorban következő vagy megelőző vizsgázó lehet, aki az igénybe vett táv-kapcsolati eszköz (GoogleMeet csatorna) harmadik tagjaként megfigyelheti a vizsga folyamatát.
  • Tilos a vizsga folyamatát rögzíteni, tehát sem a vizsgázó, sem a vizsgáztató nem veheti fel a kép- és hanganyagot se a kommunikációra használt számítógéppel, se egyéb eszközzel.

Ellenőrzési módszerek:

A következő módszerek, eszközök használatáról vagy mellőzéséről a vizsgáztató dönt. Ennél többet (pl. egyszerre két kamera használatát) nem szabad megkövetelni. Kevesebbet szabad elvárni: pl. megengedheti a vizsgázó, hogy a vizsga bizonyos részei alatt a hallgató kikapcsolja a kameráját vagy mikrofonját.

  • Körbenézés: a vizsga elején és közben a vizsgázó kérheti, hogy a vizsgázó a kamerát forgassa körbe, hogy a vizsgáztató megnézhesse a vizsga helyszínét.
  • Határidők megszabása: Megkövetelhető, hogy a vizsgázó írásban kidolgozott megoldásait vagy számítógépes rendszerbe beírt feleletét adott idő alatt fejezze be és azt a vizsgázó által kért módon továbbítsa.
  • Írásbeli vizsga esetén az oktató előírhatja, hogy a dolgozat egyik részéhez tegye oda a vizsgázó hallgatói kártyáját és a fényképezéskor vagy szkenneléskor ez is látszódjék olvashatóan.
  • Folytonos videó-felügyelet: a vizsgáztató megkérheti a vizsgázót, hogy a kamerát úgy állítsa be, hogy a képen látszódjék a vizsgázó arca vagy a hallgató keze és a papír, amin dolgozik. A vizsga alatt a vizsgáztató kérheti, hogy ezek között váltson a hallgató.
  • Képernyő-megosztás kérése: a vizsgáztató megkérheti a vizsgázót, hogy a GoogleMeet prezentáció funkcióját használva ossza meg teljes képernyőjét.
  • Fej- és fülhallgató tiltása: A vizsgáztató előírhatja, hogy a vizsgázó minden audio-eszközt távolítson el a füléből.
  • Felkérés csukott szemmel történő válaszadásra: a vizsgáztató kérheti, hogy rövid szóbeli kérdésekre a vizsgázó becsukott szemmel válaszoljon.

A vizsga értékelése:

  • Tisztán írásbeli vizsga esetén a vizsgázó a megbeszélt módon (fénykép, szkennelés) elküldi a vizsgáztatónak a dolgozatot, amit ő kijavít, majd a jegyet rögzíti a Neptunban. Ha ezután a hallgató kéri, a vizsgáztató visszaküldi a kijavított dolgozatot és egy héten belül online konzultációt biztosít a diszkusszióra.
  • Tisztán számítógépes vizsga esetén a vizsga eredménye automatikusan számolódik ki. A hallgató kérésére itt is biztosítani kell egy héten belül online konzultációs lehetőséget, ahol a hallgató vizsgaeredményét a vizsgáztató megindokolja.
  • Tisztán szóbeli vizsga esetén, és akkor, ha a többrészes vizsga utolsó lépése a szóbeli, a felelet végén közölni kell a megállapított vizsgajegyet és egyből be kell írni a Neptunba.

 

A körlevél az Irányító Testületi elfogadást követő napon, 2020. november 06-án lép hatályba.

 

 Dr. Földesi Péter

rektor

 Dr. Filep Bálint

elnök

 Dr. Kovács Zsolt

kancellár

 

Melléklet:

1. számú melléklet: Ajánlott táv-vizsgáztatási módszerek

2. számú melléklet: Sablon a vizsgák lebonyolítási rendjének kiírásához