4/2021. számú Irányító Testületi körlevél A 2021. évi bérrendezésekről
A Széchenyi István Egyetemen a közalkalmazotti foglalkoztatáshoz kapcsolódóan több mint egy évtizede elindult az éves teljesítményértékelés rendszere, azonban a többletteljesítmények kifizetéséhez pénzügyi forrás nem minden esetben állt rendelkezésre. Az Egyetem vezetése célul tűzte ki, hogy 2021. év során a korábbi teljesítményértékelési rendszert megújítsa, és pénzügyi forrást biztosítson a többletteljesítmények elismerésére.
Az alapbérek mellett a Kollégák számára a saját bevételekből kifizethető jövedelmek lehetőségei ezután is változatlanul fennmaradnak, amelyek több területből tevődhetnek össze:
- az oktatási tevékenységhez kapcsolódó plusz jövedelmek lehetősége (doktori, szakirányú képzésben, valamint a levelező, angol nyelvű képzésben való részvétel),
- hazai és nemzetközi pályázati lehetőségek, projektek,
- kiválósági bérrendszer,
- vállalati megbízásokban és K+F+I tevékenységben való részvétel, szakértői tevékenységek,
- spinoff cégek egyetemi lehetőségei,
- különböző tudományos eredmények ösztöndíj támogatásai.
A modellváltó felsőoktatási intézmények számára az állam két lépésben – 2021-ben és 2022-ben - többletforrást biztosít a bérek és juttatások emelésére. A nyilvános kommunikációban is elhangzott és megerősített többlettámogatás pontos mértékéről az egyeztetés megtörtént az Innovációs és Technológiai Minisztériummal. A jelenlegi forrásbiztosítás lehetőséget ad egy új juttatási/ösztönzési rendszer felépítéséhez, amelynek a kidolgozása folyamatban van.
Az egyetemi vezetés és a fenntartó 2020. őszén egyetértett abban, hogy a két lépcsőben érkező többletforrás az alábbi prioritási elvek mentén differenciáltan kerül felhasználásra:
A 2021. évi 15% többletforrás felhasználása a következők szerint valósul meg:
- Általános elvként rögzítjük, hogy célunk
- az alapjövedelem-sávok emelése, egy belső bérminimum szint kialakítása,
- az azonos munkaköri feladatokat ellátó, de a közalkalmazotti bértábla logikája miatt az átlagtól lefelé jelentősen eltérő jövedelemmel rendelkező munkatársak bérkorrekciója.
- A bérrendezés a teljes munkavállalói körre vonatkozik, az alábbi kivételekkel:
- A jelenlegi bérrendezési tervben nem érintettek a pedagógusok és a szakképző iskolai oktatók. Részükre 2020. július 1-től valósult meg bérrendezés, a jelenlegi forrásbiztosítás az ő bértömegükre nem vonatkozik.
- A közvetlenül projektekre foglalkoztatott munkatársak bére a projektek szabályaihoz igazítva, egyedi megállapodások alapján került meghatározásra. Emiatt a közvetlen projektfoglalkoztatottakra jelen bérrendezés nem vonatkozik. Projektfoglalkoztatottak bérrendezése csak a projektvezető előterjesztése alapján, projektforrás megjelölésével történhet. Projektvezetőknek javasolt a bérrendezési elvek és mértékek figyelembe vételével meghatározni a munkatársak munkabérét.
- A bérrendezésben érintett munkatársak bérének meghatározása két fázisban történik:
- Általános 10% alapbéremelés minden érintett munkatárs esetében
- A rendelkezésre álló pénzügyi forrás fennmaradó része terhére:
- További differenciált béremelés – az egyedi teljesítmények, valamint a többletforrásokhoz való egyéb hozzájutási lehetőségek figyelembe vételével – a szervezeti egység vezetők javaslatai és velük történő egyeztetések alapján. A bérrendezésnek ez a része határozott időre szól, 2021.03.01-12.31-ig. Itt elsősorban az oktatásban kiemelkedő teljesítményt vállaló Kollégák munkája kerül elismerésre.
- Jutalmazási éves keret - A rendelkezésre álló forrás fennmaradó részét a többletteljesítmények félévi és évvégi differenciált elismerésére fordítjuk. Ezáltal az új teljesítményértékelési rendszerhez kapcsolódó jutalmazási és elismerési lehetőségek kerülnek kibővítésre.
Fentiek figyelembe vételével a 2021. évi bérrendezések végrehajtása az alábbiak szerint történik:
A bérrendezés hatálya: 2021. március 1, az első emelt fizetés 2021. április 5-én érkezik a munkatársak bankszámlájára.
Feladat |
Felelős |
Határidő |
---|---|---|
A bérrendezési tervezet, valamint a szervezeti egység vezető döntési hatáskörébe tartozó „korrekciós keret” megküldése a szervezeti egység vezetőknek |
HR igazgató |
2021. március 5. |
Szervezeti egység vezetők a rendelkezésükre álló keretösszeg figyelembe vételével egyénenkénti indoklással megküldik javaslataikat a vagi.zsuzsa@sze.hu címre |
Önálló szervezeti egység vezetők |
2021. március 12. |
Bérrendezések végrehajtása, munkaszerződés módosítások elkészítése |
HR igazgató |
2021. március 31. |
A teljesítményértékelési és ösztönzési rendszer kialakítása folyamatban van, mely a Kollégák, Vezetők és Szakszervezet közös szempontjai alapján kerül véglegesítésre és elfogadásra. Ennek keretében valósul meg:
- A teljesítményértékelési és ösztönzési rendszer kialakítása mellett új munkaköri struktúra és az ehhez kapcsolódó új, megemelt jövedelemsávok kerülnek kialakításra, ami az alapbérek további emelését jelenti.
- A teljesítmény alapú jutalmazási és elismerési lehetőségek további bővítése.
- A juttatásokkal eddig el nem ismert tevékenységek figyelembevétele, illetve a vezetői szerepekhez kapcsolódó juttatások emelése.
G y ő r, 2021. március 2.
Dr. Kovács Zsolt kancellár |
Dr. Földesi Péter rektor |
Dr. Filep Bálint elnök |