Széchenyi István Egyetem: egészségügyi innovációk születnek a Catalyst Europe programban
A győri Széchenyi István Egyetem volt a házigazdája az MIT (Massachusetts Institute of Technology, azaz Massachusettsi Műszaki Egyetem) LinQ Catalyst módszertana alapján megvalósuló szakmai rendezvénynek november 12. és 14. között. A program révén olyan egészségügyi innovációk születnek, amelyek hozzájárulnak az orvostudomány fejlődéséhez és az emberek egészségéhez.
Győr, 2024. november 18. - Hancz Gábor, SZEhírek
A Catalyst Europe egy, az MIT LinQ által kifejlesztett Catalyst programon alapuló, egyedülálló módszertanú kezdeményezés, amely egészségügyi kutatási projektek generálására és támogatására irányul. Célja, hogy paradigmaváltást idézzen elő a kutatási megközelítésekben, felgyorsítva az eredmények hatását az egészségügyben.
A Széchenyi István Egyetem a Catalyst Europe meghatározó partnere, melynek programjára – csakúgy, mint tavaly – a csaknem 40 jelentkezőből 12-en nyertek felvételt: Magyarországról (köztük a Széchenyi-egyetemről), valamint Spanyolországból, Németországból, Svédországból és Svájcból. Ők a győri intézményben megtartott szakmai rendezvényen nemcsak tanultak az egyesült államokbeli, német, spanyol, luxemburgi, belga és magyar mentoroktól, hanem ahhoz is segítséget kaptak, hogy olyan kutatási projekteken kezdjenek el dolgozni, amelyek néhány éven belül tényleges, az orvoslást segítő fejlesztést, terméket eredményezhetnek. A mentorok között a győri egyetem két munkatársa, dr. Törzsök Péter és dr. Prukner Péter is helyet kapott.
A rendezvény megnyitójának résztvevői. (Fotó: Adorján András)
A megnyitón dr. Lukács Eszter, az egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese kijelentette: büszkék arra, hogy az intézmény már másodszor házigazdája a rendezvénynek. Hozzátette: az előző, tavalyi alkalom sikerét jelzi, hogy azóta három projekt jutott tovább a program második fázisába, amelynek során a kutatók már ötletük megvalósításán dolgoznak. „A technológiai területeken jelentős hagyományokkal és tudással rendelkező intézményként egyre nagyobb szerepet kívánunk betölteni az egészségtechnológiai kutatásokban is. Örülünk, hogy ezen törekvéseinket nemcsak a Semmelweis Egyetemmel és a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórházzal partnerségben Győrben létrejövő MedTech Egészségtechnológiai Campusunk segíti, hanem ez a világszínvonalú program is” – húzta alá.
Dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese (Fotó: Adorján András)
Az MIT LinQ képviseletében Nancy R. Steele arról beszélt a jelenlévőknek, hogy a Catalyst korábbi szakaszban kapcsolódik be az innovációs folyamatba, mint a legtöbb innovációs program. „Nemcsak innovációkat, hanem innovátorokat is fejleszt, s ennek érdekében a kielégítetlen egészségügyi igények feltárására, valamint a kutatásalapú megoldások megtervezésére irányuló megközelítést használ” – mondta, megjegyezve, hogy ennek köszönhetően már számos projekt sikeresen jutott el a megvalósításig. Kiemelte: a mentorok különböző területekről érkeztek, így a program olyan közösséget hoz létre, amelyben az ösztöndíjasok és a projektcsapatok előnyt kovácsolhatnak a különböző nézőpontok szinergiájából.
Az MIT LinQ képviseletében Nancy R. Steele beszélt a megnyitón. (Fotó: Adorján András)
Dr. Bjoern Eskofier, az Erlangen-nürnbergi Friedrich Alexander Egyetem professzora, az egyik mentor azt emelte ki: a program lényege, hogy a klinikai igényekre reagálva hoz innovációkat az egészségügyi rendszerbe. Hozzátette: a fiatal kutatók hidat képeznek a kutatások és gyakorlati megvalósításuk között. Köszönetet mondott a Széchenyi István Egyetemnek, hozzáfűzve: nagyon tetszik neki az intézmény szellemisége, különösen az innovációhoz való hozzáállása.